26.8 C
Lefkoşa
Pazar, Eylül 19, 2021
spot_img

Grönland hızla eriyor: Son 2 günde 17 milyar ton buzul yok oldu

Dünyanın en büyük adası olan ve yüzeyinin yaklaşık yüzde 80’i buzla kaplı Grönland’da, küresel ısınma nedeniyle erimenin hızlandığı ortaya çıktı. Adadaki buz tabakasını izleyen Polar Portal, son iki gün içinde yaklaşık 17 milyar ton buzulun eridiğini açıkladı. Eriyen buz 170 bin kilometrekarelik ABD’nin Florida eyaletini 10 santimetre yüksekliğinde su ile kaplayabilecek düzeye ulaşırken 2019 yılında bir gün içerisindeki 11 milyar ton buzulun erimesi rekoruna yaklaşıldığı bildirildi.

Yaklaşık yüzde 80’lik alanı buz ile kaplı olan dünyanın en büyük adası Grönland’da son iki gün içerisinde büyük miktarda buzulun eridiği ortaya çıktı.

  • Grönland buz tabakasını izleyen Danimarkalı bir web sitesi olan Polar Portal, son iki gün içinde adada devasa bir alanın erdiğini bildirdi.
  • <p>Danimarka Meteoroloji Enstitüsü (DMI) ise yayımladığı verilerde kuzey yarımküredeki en büyük buz kütlesi olan Grönland’ın sadece geçtiğimiz Çarşamba günü 8,5 milyar tondan fazla buzul kaybettiğini ortaya koydu.</p>Danimarka Meteoroloji Enstitüsü (DMI) ise yayımladığı verilerde kuzey yarımküredeki en büyük buz kütlesi olan Grönland’ın sadece geçtiğimiz Çarşamba günü 8,5 milyar tondan fazla buzul kaybettiğini ortaya koydu.
  • Yayımlanan verilerde geçtiğimiz gün adanın 8,4 milyar ton daha buz kütlesi kaybettiği bildirilirken iki gün içerisinde eriyen buz miktarının ABD’nin Florida eyaletini 10 santimetre yükseklikte su ile kaplayabileceği belirtildi.
  • <p>Bilim insanları, Danimarka’ya bağlı özerk bir ada olan Grönland’da her yıl Haziran’dan Ağustos’a kadar geçen süreyi erime mevsimi olarak adlandırıyor.</p>HAZİRAN’DAN AĞUSTOS’A KADAR ERİME MEVSİMİBilim insanları, Danimarka’ya bağlı özerk bir ada olan Grönland’da her yıl Haziran’dan Ağustos’a kadar geçen süreyi erime mevsimi olarak adlandırıyor.
  • Danimarka Meteoroloji Enstitüsü (DMI), geçtiğimiz Çarşamba gününden bu yana 40 milyar tondan fazla, Haziran ayının başından bu yana ise 100 milyar tondan fazla buzulun erdiğini bildirdi.
  • Geçtiğimiz günlerde 14 bin bilim insanının yayımladığı iklim acil durum raporunda ise, Grönland ve Antarktika’nın buzul seviyelerinde rekor düzeyde düşüş görüldüğü ve buzulların 15 yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 30 daha hızlı eridiği bildirilmişti.

Popüler Haberler

Son Yorumlar