14.4 C
Lefkoşa
Pazar, Şubat 28, 2021

İsrail’de Pfizer aşısı yaptıran 13 kişi yüz felci oldu…

İsrail’de yeni koronavirüs salgınına karşı toplu aşılama yoğun bir şekilde devam ederken, Pfizer şirketinin aşısının uygulandığı 13 vatandaşın yüz felci geçirdiği bildirildi.

İsrail‘in Yediot Aharonot gazetesinin haberine göre 13 İsrail vatandaşı, Pfizer şirketinin koronavirüs aşısının ilk dozundan sonra fasiyal sinir (beyinden çıkıp yüz kaslarına giden sinir) felci yaşadı.

Haberde, “Bakanlığın verilerine göre en az 13 kişi parezi semptomları geliştirdi, ancak sağlık sisteminin içindeki doktorlar bu tür vakaların sayısının uygulmada daha fazla olduğuna inanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Aşıyı yaptıranların arasından bir kişi, aşı uygulamasından birkaç dakika sonra çenesinde ve ağızında garip hisler oluştuğunu anlattı:

“En az 28 saat boyunca bu şekilde devam etti. Tamamen yok olduğunu söyleyemem, ancak bunun dışında başka herhangi bir ağrı hissetmiyorum.”

İsrail Sağlık Bakanlığı, ilk dozun uygulanmasından sonra parezi semptomları geliştirenlerin, iyileşinceye kadar ikinci aşıyı ertelemeleri gerektiğini açıkladı. Bununla birlikte doktorlar, bu gibi durumlarda ikinci dozu vermenin mantıklı olup olmayacağından şüphe ediyor.

İsrail’de Kovid-19 aşılaması 20 Aralık’ta başlamış, aşının ikinci dozu 10 Ocak’ta uygulanmaya başlanmıştı. İlk aşamada sağlık çalışanları, tıp öğrencileri, geriatri personeli ve devlet görevlileri herkese örnek olması için aşılanmıştı, ikinci aşamada ise 60 yaş üzerinde olan risk grubundaki kişilere aşı vurulmaya başlandı.

Aşının ilk dozu 2 milyondan fazla, ikinci dozu ise 200 binden fazla kişiye uygulandı.

Uzmanlar aşıyla hastalık arasında bağlantı olduğunu düşünmüyor

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA), 10 Aralık’taki Pfizer-BioNTech aşısıyla ilgili toplantısından önce yayımladığı raporda, denemelerde aşı olan yaklaşık 22 bin kişiden 4’ünün yüz felci geçirdiği ortaya çıktı.

Rapora göre, denemelerde plasebo alan katılımcıların hiçbirinde söz konusu hastalık tespit edilmedi. Daily Mail, yüz felci geçiren 4 kişiden birinin, aşı vurulduktan sonraki üç gün içinde semptom göstermeye başladığını, üç gün sonra da normale döndüğünü aktardı.

İkinci katılımcı, aşı olduktan 9 gün sonra semptom gösterirken üçüncü 37, 4. ise tam 48 gün sonra yüz felci geçirdi. Daha sonra üç hasta da 10 ila 21 gün içinde yüz felcinden kurtuldu.

Kaliforniya Üniversitesi’nin Los Angeles kampusünden Doçent Dr. Jason D. Hinman, Health’e yaptığı açıklamada yüz felciyle aşı arasında doğrudan bir bağlantı kuramadığını, bunun tesadüf olduğundan şüphelendiğini belirtti.

Dr. Hinman, 100 bin kişiden yaklaşık 20’sinin Bell paralizisi olduğunu, Pfizer’in çalışmasındaki 38 bin kişide 4 vakanın gerçekleşmesinin normal olduğunu ifade etti.

FDA de raporda “Aşı grubundaki dört vaka, genel popülasyonda beklenenin üzerinde bir sıklığı temsil etmiyor” ifadelerini kullandı.

Bir tür yüz felci olan Bell paralizisi, yüz sinirlerinden yedinci kranialin bozulmasıyla ortaya çıkıyor. Dr. Hinman, travma sonucu da meydana gelen Bell paralizisinin daha çok sinirde viral enfeksiyon oluşması sebebiyle yaşanabileceğini belirtti. Hastalığın Kovid-19’a yol açan SARS-CoV-2 virüsünden kaynaklanmadığını da vurguladı.

Bell paralizisi her yaştan insanı etkileyebilir. ABD Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’ne (National Institute of Neurological Disorders and Stroke – NINDS) göre, risk faktörleri arasında hamilelik, obezite, hipertansiyon, diyabet ve üst solunum yolu rahatsızlıkları bulunuyor.

Bell paralizisi genellikle yüzün sadece bir tarafını etkilerken, NINDS, her iki tarafında da meydana gelebileceğini bildiriyor. Semptomları arasında yüzün bir tarafında ani güçsüzlük, göz kapağı ya da ağzın bir tarafında sarkma, tükürük akması bulunuyor. 

Dr. Hinman, Bell paralizisinin zamanla sınırlı olduğunu ve hastaların genellikle birkaç hafta içinde hızlıca iyileştiğini, buna rağmen ciddi vakaların, kalıcı yüz felcine neden olabileceğini ekledi.

Benzer bir sorun, on yıllar önce grip aşısı olan birkaç kişide daha meydana gelmiş, ancak gerçekleştirilen hiçbir çalışma, grip aşısı ve Bell paralizisi arasında bir bağlantı kuramamıştı.

Independent Türkçe, Health, Daily Mail

Popüler Haberler

Aziz dayı artık yok!

Okullar yolunda  bulunanTexas Büfe mekanının sahibi  Aziz Derebeyler hayatını kaybetti. Bir çok öğrencinin Aziz Dayı diye hitap ettiği Aziz...

Vakaların seyri değişmedi!

"Toplam 3338 test yapıldı, 21'i yerel 33 pozitif vakaya rastlandı, 24 kişi taburcu edildi" Son 24 saatte yapılan test...

LAÜ Hukuk Akademisyeni Albaş, “Sosyal Adaletin”önem

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Saniye Albaş,sosyal adalet kavramının önemine dikkat çekti. Dünyada'sosyal adalet kavramına,...

Aziz Derebeyler hayata veda etti

Lefkoşa ‘okullar yolunda’ki 31 yıllık Teksas Büfe’nin işletmecisi Aziz Derebeyler hayatını kaybetti. Uzun yıllar 20...

Son Yorumlar