26.8 C
Lefkoşa
Pazar, Eylül 19, 2021
spot_img

Kombos: Gıda Fiyatları Acilen Denetlenmeli

Ulusal Birlik Partisi Parti Meclisi Üyesi Cihan Kombos, ülkede gıda fiyatlarının rayından çıktığını belirterek ilgili bakanlığı bir an önce piyasaları denetlemeye çağırdı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak ülkedeki hayat pahalılığını eleştiren Kombos, Bugüne kadar: “SERBEST PİYASA” kavramına; saygı duymuş ve onaylamışımdır. Ancak; insanların en fazla ihtiyaç duyduğu: yiyecek-gıda sektöründe; bu kadar kontrolden çıkmış pahalılığın da gidişatına, bir dur lazım diye düşünüyorum dedi.

Kombos açıklamalarına şöyle devam etti;

Bir ülkede satış ürünlerine; hele hele yiyecek çeşidinde; belli bir miktar zam uygulanması doğaldır. Ancak bu: halkı boğup-öldürecek düzeyde değil; uygun zaman aralığında ve uygun ölçekte yapılmalıdır.

Örneğin: senede bir yapılır ve eski paraya göre 50 kuruş-1 TL arası artış yaparsın. Ancak; her 3-4 ayda bir uygulanan ve mesela 8 TL‘lik süzme yoğurdu 8 ay sonunda 14 TL’ye yükseltmek: kaliteli yaşam standartına hitap etmemekle birlikte; insanların geçim şartlarını zorlamaktan, hatta belli bir sınıfın altında olanlara ise; yaşama olanağı vermemekten ileriye gitmemektedir.

Yani; ekonomist olmasam da; şunu diyorum: özellikle ekmek, süt, yoğurt, hellim, patates, domates, soğan..v.s… gibi temel gıda ürünlerinde; Ekonomi Bakanlığına Bağlı-Ticaret Dairesinin çalışanları tarafından sıkı bir denetim uygulanmalı ve pahalılığın, konulacak zam miktarlarının düzenlenmesini ve insanımızı öldürmeyecek şekilde yerine getirilmesini; rica ve tavsiye ediyorum…

Popüler Haberler

Son Yorumlar