26.8 C
Lefkoşa
Pazar, Eylül 19, 2021
spot_img

Memur-Sen: “Hükümeti paydaş sendikalarla müzakere ve diyaloğa davet ediyoruz”…

MEMUR-SEN Genel Başkanı Akın Manga, çalışma barışının korunması amacıyla, hükümeti paydaş sendikalarla müzakere ve diyaloğa davet etti.

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (MEMUR-SEN) Genel Başkanı Akın Manga, yazılı bir açıklama yaparak geçtiğimiz günlerde akaryakıta yapılan zamma tepki gösterdi.

Manga, “Son 45 gün içerisinde akaryakıta 3 kez yapılan artış, tüp gaza yapılan 5 TL’lik artış ve en temel gıda olan ekmeğe yapılan yüzde 25lik artış, özel sektör çalışanları dâhil, halkımızın alım gücünü, büyük oranda geriletmiştir” dedi.

“TL’nin değer kaybına ve kontrolsüz fiyat artışlarına bağlı olarak 1 Ocak’tan bu yana, çalışanlarla emeklilerin alım güçleri yüzde 18 civarında gerilemiştir” ifadelerini kullanan Manga, açıklamasının devamında ise şunları söyledi:

“HÜKÜMETE ÇAĞRIMIZ, BU KESİNTİLERİN DERHAL İADESİDİR”

“Akım gücü düştükçe, tüketim de zorunlu olarak gerilemektedir. Hal böyle olunca, ekonomik çarkın dönebilmesi mümkün değildir. Ekonomik hayatın devamı açısından, hükümet ivedi olarak alım gücümüzü artırıcı çareler bulmalı, kaynak yaratmalıdır.

Kamu çalışanı ve emeklilerin Ocak, Şubat, Mart 2021 döneminde ötelenen yüzde 10,65 oranındaki kesintilerinin üzerinden 3 ay geçmiştir. Memur-Sen olarak hükümete çağrımız, bu kesintilerin derhal iadesidir. Ocak-Haziran 2021 dönemini kapsayan 6 aylık enflasyon oranının, çalışan ve emeklilerin Temmuz maaşlarına ilavesini, yasal hakkımız olarak talep etmekteyiz. Çalışma barışının korunması amacıyla, hükümeti paydaş sendikalarla müzakere ve diyaloğa davet ediyoruz. Oldu bittilerle çözüm değil, kaos yaşanır. Halkımızın kaosa değil huzura, güvene ve iç barışa ihtiyacı vardır. Kanun hükmünde kararnamelerin 90 gün içerisinde yasallaşmaması halinde, kadük olduğunu hatırlatmakta yarar görüyoruz.

“ÇALIŞMA BAKANI’NIN YERİNE SÜRATLE GÖREVLENDİRME YAPILMALIDIR”

İstifa etmiş Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın yerine, süratle görevlendirme yapılmalıdır. Büyük oranda değer kaybına uğrayan asgari ücret, ivedi olarak belirlenerek hayata geçirilmelidir.”

Popüler Haberler

Son Yorumlar