26.8 C
Lefkoşa
Pazar, Eylül 19, 2021
spot_img

Tatar başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, Maraş ve TMK’nın güçlendirilmesini görüştü

Cumhurbaşkanı Tatar başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sonrası basın toplantısı düzenleyen Tatar ile Saner, Maraş ve yangınlar konularının görüşüldüğünü belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, askeri statüden çıkartılan Maraş’taki bölgeyle ilgili TMK’nın güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar  başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sonrası, Cumhurbaşkanı Tatar ile Başbakan Ersan Saner  basın toplantısı düzenledi.

SANER: “MARAŞ AÇILIMI VE YANGINLARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDUK”

İlk sözü alan Başbakan Saner, toplantıda Maraş açılımıyla ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını belirterek, kapalı Maraş’ın yüzde 3 buçukluk bir kısmının askeri bölge statüsünden çıkartıldığını anımsattı, Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs sorunu konusunda büyük bir uyum ve istişare içinde olduklarını kaydetti.

Saner, “Esas konu Maraş idi ama tabi ki bunun yanında Karşıyaka’da çıkan orman yangını ve Anavatan Türkiye’deki orman yangınları da konuşuldu. Devam eden yangınlarla ilgili büyük bir üzüntü duyuyoruz” dedi.

Karşıyaka’da çıkan yangınla ilgili Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere devletin tüm kademelerinin bölgeye gittiğini anımsatan Saner, Bakanlar Kurulu’nda yangın konularının etraflıca tartışıldığını belirtti.

Saner, Cumhurbaşkanı Tatar’ı uğurladıktan sonra toplantının kendisi başkanlığında devam edeceğini ve gerekli olması halinde toplantı sonrası açıklama yapacağını belirterek, sözü Tatar’a bıraktı.

TATAR: “TMK’NIN GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN NELER YAPILABİLECEĞİNİ GÖRÜŞTÜK”

Cumhurbaşkanı Tatar ise toplantıda ilk olarak Maraş açılımıyla ilgili gelinen noktanın değerlendirildiğini, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun güçlendirilmesi için neler yapılabileceği konularının görüşüldüğünü kaydetti.

“TÜRKİYE’DEKİ YANGINLARI ENDİŞE İLE İZLİYORUZ”

Tatar, yangın konularının da gündeme geldiğini belirterek, Türkiye’deki yangınların da devam ettiğini, endişeyle izlediklerini ifade etti; “Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, zarar görenlere de geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

“VERİLEN İZAHATLAR, PANDEMİNİN İYİ YÖNETİLDİĞİ YÖNÜNDE”

Pandemiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunduklarını aktaran Tatar, “Verilen izahatlar, pandeminin iyi yönetildiği yönünde. Birkaç gündür vakalarda da düşüş görülmekte. Aşılanma oranındaki artışla, vakaların etkisiz hale geldiği görüşmekte. Aşılanmayla, virüse yakalananalar hastalığı hafif atlatıyor. Ne kadar fazla insan aşılanırsa, pandemiyi o kadar sağlıklı bir şekilde atlatacağız” dedi.

“AŞININ İLERDE BİR ZARARI OLABİLECEĞİ YÖNÜNDEKİ ENDİŞE, DÜNYANIN PEK ÇOK YERİNDE VAR, BİZİM ÜLKEMİZDE DE VAR”

Yüzde 25’lik bir kesimin halen aşı olmadığını söyleyen Tatar, “Aşı var ama gitmeme yönünde bir anlayış var. Aşının ilerde bir zararı olabileceği yönündeki endişe, dünyanın pek çok yerinde var, bizim ülkemizde de var. Ama Sağlık Bakanlığımız söylüyor; aşılanarak bu işin önüne geçebiliriz” şeklinde konuştu.

“EYLÜL’DE YÜZ YÜZE EĞİTİM ŞARTTIR”

Yüz yüze eğitimin Eylül ayında başlamasıyla ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını, Eğitim Bakanlığı’nın da bunu teyit ettiğini ifade eden Tatar, “Yüz yüze eğitim şarttır” dedi.

Son iki yıldır, bazı üniversitelerin “şu kadar yüz yüze, şu kadar online eğitim” dediğini, şu an böyle bir anlayışın olmadığını söyleyen Tatar, “Öğrenci gelecek, yüz yüze eğitim başlayacak” şeklinde konuştu.

“TMK’NIN GÜÇLENDİRİLMESİ NOKTQASINDA BİR TAKIM SIKINTILAR OLABİLİR”

Basından gelen soruları da yanıtlayan Tatar, Taşınmak Mal Komisyonu’nun, Maraş ile ilgili süratli bir şekilde kararlar üretebilmesi için güçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Şu an da o noktada (Taşınmaz Mal Komisyonu’nun güçlendirilmesi) bir takım sıkıntılar olabilir. Netice itibariyle uluslararası hukuka uygun olmak şartıyla bu adımı arttık” dedi.

“BİZ YİNE BİLDİĞİMİZİ YAPIYORUZ, DOĞRUSU NEYSE ONU YAPIYORUZ”

“Biz yine bildiğimizi yapıyoruz, doğrusu neyse onu yapıyoruz” diyen Tatar, Maraş’ın BM’ye devredilmesi gibi bir olasılığın olmadığını, BM kararlarının kendilerini bağlamadığını belirterek, “Bizi insanlar hakları bağlar” ifadelerini kullandı.

“MARAŞ AÇILIMI BİR BAKIMA İNSAN HAKLARININ YERİNE GETİRİLMESİ İÇİNDİR”

Tatar, “Maraş açılımı bir bakıma insan haklarının yerine getirilmesi içindir. Rum tarafı; Annan Planı’na evet dese, Crans Montana’da başarı elde edebilse, veya Rahmetlik Denktaş döneminde Ercan açılsaydı, Maraş teslim edilecekti. Rum tarafı tüm bu fırsatları kaçırmıştır” şeklinde konuştu.

“EŞ DEĞERCİLER”

“Maraş’ta eş değercilere mal verileceği” yönündeki haberleri “spekülasyon” olarak niteleyen Tatar, “Çok sayıda eş değerci vardır. Güney’de kalan mallarına müracaatını yapamamış insanlar vardır. Maraş ile bu ayrı meselelerdir” dedi.

Popüler Haberler

Son Yorumlar